^Back To Top
  
  
  
Get Adobe Flash player

Rok szkolny 2012/13

Przedsmak wakacyjnych wypraw

W dniach 10 -12 czerwca bieżącego roku uczniowie klas IV – VI z Społecznej Szkoły Podstawowej w Wólce Grodziskiej poznawali uroki i tajemnice przepięknych Bieszczad. Podczas trzydniowego wypoczynku zwiedziliśmy wiele ciekawych przyrodniczo i historycznie miejsc. W pierwszym dniu zwiedziliśmy sanocki skansen oraz Muzeum Historyczne ( wystawa ikon i galeria obrazów Beksińskiego). Drugiego dnia wyruszyliśmy na górskie, malownicze szlaki turystyczne, podziwiając dziką przyrodę Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Środowisko to przybliżył nam nasz przewodnik, pochodzący zresztą z Wólki Grodziskiej - Paweł Stopyra, który w bardzo ciekawy sposób młodym adeptom gór przekazywał ciekawe historie związane z przyrodą i kulturą tutejszych terenów. Wspólnie z Pawłem zdobyliśmy największy szczyt Tarnicę 1346 metrów. Po powrocie z gór nasz przewodnik, przybliżył nam swoje wędrówki po Europie. Mogliśmy zobaczyć i posłuchać jego barwnych opowiadań o swoich wyprawach na daleką i mroźną Syberię.

Trzeci dzień upłyną nam na podziwianiu uroków i tajemnic Jeziora Solińskiego. Najpierw na statku KOMANDOR pływaliśmy po nieznanych zakamarkach tego jeziora. Kapitan statku pan Henryk Tkacz popłyną z nami do Światowego Króla Włóczęgów. Niestety Jego Wysokość król Juliusz II był nieobecny, nie mogliśmy uczestniczyć w audiencji tego nietypowego króla ale uczniowie zobaczyli jego królewskie apartamenty. Mało kto wie o istnieniu takiego „królestwa”, a istnieje ono na jednej z solińskich wysp. Po wyprawie do króla wsiedliśmy na rowerki wodne i relaksowaliśmy się podziwiając malowniczą przyrodę.

W czas wolny upływał nam na różnych zabawach. Począwszy od rozgrywek sportowych w siatkówkę i piłkę nożną poprzez wspólną dyskotekę a skończywszy na wspólnym ognisku w rajskiej dolinie przy akompaniamencie cicho szumiącego Sanu.

 

 

Paweł Matuszek

 

IMG_6676_800x600    IMG_6764_800x600

IMG_6799_800x600

   IMG_6838_600x800 

Piknik wiosenny


Podziękowanie dla: Krzysztofa Dąbka- który był prezesem przez 7 lat, oraz Marty Dąbek, Mariny Pytel - skarbnik, Janusz Tołpa- v-ce prezes oraz Krystyny Płoszaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza miejscowość

„Poznajemy naszą miejscowość, ciekawe miejsca, ludzi z pasją” 

Pierwsze dni maja dla przedszkolaków z oddziału przedszkolnego w Wólce Grodziskiej odbyły się pod hasłem „Poznajemy naszą miejscowość, ciekawe miejsca, ludzi z pasją”.

Pierwszym naszym działaniem w tym zakresie było zaproszenie do naszego przedszkola Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej p. Włodzimierza Majkuta, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył dzieciom działalność miejscowej straży pożarnej. Przy okazji dzieci powtórzyły sobie zasady „nieigrania z ogniem” oraz zasady wzywania pomocy w razie zagrożenia pożarowego. Miały też okazję do tego, by osobiście, na ręce pana Prezesa, złożyć życzenia wszystkim strażakom z okazji „Święta Straży Pożarnej” przypadającego corocznie na dzień 4 maja.

Drugim ciekawym spotkaniem w przedszkolu okazało się spotkanie z członkiniami miejscowego Zespołu Śpiewaczo - Obrzędowego- „Leszczynka”: p. Anną Kulpa i p. Marią Śmiałek. Dzieci już na początku spotkania zaniemówiły, gdyż panie weszły w pięknych ludowych strojach, który następnie zaprezentowały dzieciom, omówiły ich pochodzenie i sposób wykonania. Opowiedziały dzieciom o własnej, długiej działalności artystycznej oraz o sposobach promowania Wólki Grodziskiej w całej Polsce, a nawet w Europie. Na zakończenie zaśpiewały dzieciom jedną z pieśni z własnego repertuaru oraz wciągnęły dzieci do zabaw z ich dzieciństwa: „Bawiliśmy się w konopki”, Mało nas do pieczenia chleba” itp.

Następnym naszym działaniem w ramach poznania naszej miejscowości było odwiedzenie zagrody pana Żaka. Dzieci, jak co roku, chętnie obejrzały wszystkie zwierzęta w zagrodzie: strusie, koniki, pawie, kuropatwy i inne. Zwróciły też uwagę na piękny ogród, który mienił się pięknymi, wiosennymi kolorami.

Podczas zwiedzania naszej miejscowości nie zapomnieliśmy o miejscach użyteczności publicznej. Odwiedziliśmy salon fryzjerski „Davis” prowadzony przez panią Renatę Zych, która opowiedziała dzieciom o własnej pracy, o narzędziach potrzebnych do jego wykonywania i metodach dbania o własne włosy. Chętnym dzieciom zaprezentowała sposoby przycinania włosów.

Po wyjściu z salonu fryzjerskiego odwiedziliśmy punkt apteczny. Pani aptekarka Małgorzata Decowska opowiedziała dzieciom o swojej pracy, o tym, co można kupić w aptece i kiedy należy używać lekarstw. Przestrzegła dzieci przed samodzielnym zażywaniem tabletek, syropów i witamin. Przypomniała dzieciom jak ważne w ich żywieniu są owoce i warzywa. Na tym odwiedziny w aptece zakończyliśmy. Zaopatrzeni w żelkowe witaminki wróciliśmy do szkoły.

Dzięki wszystkim spotkaniom dzieci w ciekawy, bardziej dla nich przystępny sposób poznały swoją miejscowość, ciekawe miejsca, pracę ludzi w różnych zawodach, ale też różne rodzaje pasji, czy to w służbie innym jak praca strażaka, czy też w przekazywaniu innym wielopokoleniowych tradycji, jak działalność zespołu „Leszczynka”.

Wszystkim osobom, które poświęciły nam swój czas i umożliwiły powyższe spotkania bardzo dziękujemy.

Elżbieta Słupek

 

 

  

  

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia, my obchodziliśmy ten dzień 25 kwietnia 2013 roku. Z tej okazji uczniowie klas I – III uczestniczący w zajęciach artystycznych prowadzonych przez p. Teresę Nykiel przygotowali program artystyczny, pt.: "Tymoteusz Rymcimci" . Po ich przedstawieniu wystąpiły przedszkolaki, które pod kierunkiem p. Elżbiety Słupek recytowały wiersze i śpiewały piosenki o treści ekologicznej. Ich przesłaniem było rozwijanie świadomości ekologicznej oraz uwrażliwienie dzieci na otaczającą przyrodę. Ponadto podczas szkolnego Dnia Ziemi uczniowie wzbogacili swoją wiedzę czytając informacje zamieszczone na gazetce szkolnej i oglądając prezentacje multimedialne „Ekologia”, „Z ekologią na ty” wykonane przez uczniów klasy IV i V. Całą akademię uświetniły tańce w wykonaniu uczniów klasy I. Dziewczynki niczym piękne kwiatki na łące, z wianuszkami na głowie i w kolorowych spódniczkach, odtańczyły wdzięcznie i delikatnie układy taneczne do piosenek „Wiosenne słońce”, „Każdy kwiat to mały kwiat”. Akademię zakończyliśmy, z nadzieją, że wszyscy jej uczestniczy zrozumieli, że matkę naturę mamy tylko jedną i musimy żyć z nią w zgodzie i w harmonii.

 

  

 

                 

 

  

Kolejny sukces Łukasza

Nie jest łatwo występować na zawodach w roli broniącego zdobytego przed rokiem tytułu. Przekonała się o tym dobrze ekipa Leżajskiego Klubu Kyokushin Karate, która w ubiegłą sobotę 27 kwietnia 2013 roku (jak się okazało) udanie broniła tytułu drużynowego mistrza podkarpacia Kyokushin Karate. Sobotnie zawody w Przeworsku zgromadziły zawodników z całego Podkarpacia ćwiczących styl Kyokushin Karate w różnych organizacjach. W drużynie LKKK liczącej 37 karateka znaleźli się zawodnicy z dojo skupionych wokół leżajskiego klubu z takich ośrodków jak Leżajsk, Nowa Sarzyna, Rudnik, Grodzisko Dolne. Dla części zawodników był to pierwszy występ na imprezie tej rangi.

 Z racji bliskości zawodów licznie przybyli też do Przeworska instruktorzy, działacze, zawodnicy (niektórzy nawet z Nowej Sarzyny rowerami) i kibice leżajskiego klubu. Wszyscy wspaniale wsparli swoich zawodników dopingiem, który mamy nadzieję choć trochę wspomógł rywalizujących na przeworskich matach. Sensei Dariusz Burda i senpai Piotr Jeziorowski znaleźli się w składach sędziowskich zawodów.

Nie obyło się niestety bez kontrowersji związanych z sędziowaniem. Szkoda że najpoważniejszą „wpadkę” sędziwie zaliczyli podczas finałowej walki faworyta leżajskiej drużyny Maćka Jeziorowskiego. Świetnie przygotowany do zawodów Maciek w drodze do finału bez większych problemów wygrywał przed czasem walki eliminacyjne. W walce finałowej jednak przy remisowym wskazaniu sędzia maty wskazał zwycięstwo przeciwnika zamiast zarządzić jak jest to praktykowane w takich sytuacjach dogrywkę. Na niewiele zdał się złożony przez kierownika drużyny protest.

Do zdecydowanego zwycięstwa drużyny LKKK swoimi indywidualnymi sukcesami przyczynili się zdobywcy ośmiu pierwszych miejsc: Izabela Dec, Łukasz Fleszar, Paula Majder, Jakub Bogdanowicz, Paulina Majder, Magdalena Zielińska, Patryk Siwiec, Kacper Potaczała. Zdobywcy siedmiu drugich miejsc: Izabela Dec, Łukasz Fleszar, Ewa Sobiło, Maciej Jeziorowski, Hubert Fleszar, Tomasz Szuba, Anna Szczuka i zdobywcy jedenastu trzecich miejsc: Paula Majder, Jakub Bogdanowicz, Klaudia Szelengiewicz, Julia Żak, Oliwia Paszek, Adam Fastnach, Filip Ruszkiewicz, Jakub Sereda, Katarzyna Burda, Beniamin Szczuka, Marcin Miś. Drużyna LKKK w łącznej klasyfikacji zdobyła 72 punkty a druga ekipa (z Krosna) 51 punktów.

Ponadto w mistrzostwach uczestniczyli zawodnicy: Brzozowski Sebastian, Brzozowski Bartłomiej, Ner Mateusz, Ner Dominik, Grzech Jakub, Łokaj Michał, Zietko Dominik, Szuba Zuzanna, Zygmunt Weronika, Łukaszewicz Natalia, Wróbel Katarzyna, Leszczak Maryla, Potaczała Jagoda i Paszek Patrycja. Sekundantami naszych zawodników byli sensei Adam Tokarz, senpai Bogdan Bogdanowicz, Andrzej Czaban, Paweł Szalewicz, Piotr Kondeusz, Mariusz Michalec, Jan Szczuka.  Zespołem opiekował się kierownik drużyny senpai Fleszar Adam i rodzice naszych zawodników.

 W XV Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego Karate Kyokushin Dzieci i Młodzieży udział wzięło 270 karateka z 15 klubów należących do Podkarpackiego Okręgowego Związku Karate.

Zawodnikom serdecznie gratulujemy wspaniałego zwycięstwa i przypominamy, że za rok po raz trzeci trzeba będzie bronić mistrzostwa województwa. Kibicom dziękujemy za doping i również przypominamy, że trzeba będzie bronić nieformalnego tytułu najbardziej aktywnej grupy kibiców podkarpacia.

OSU !

   

 


Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia odświętnie ubrane babcie i w doskonałych humorach dziadkowie przybyli do naszej szkoły. Zasiedli na krzesłach w sali gimnastycznej i z niecierpliwością oczekiwali występów swoich wnuków. Najpierw dzieci zaprezentowały Jasełka wraz ze wspólnym śpiewaniem kolęd. Następnie najmłodsza grupa przedszkolaków swoimi wierszami i piosenkami chwaliły swoje babcie i dziadków za pomoc, miłość, wyrozumiałość. Uczniowie klas I-III również wierszami i piosenkami dziękowały za przybycie. Na koniec pani dyrektor dołączyła się do życzeń i zaprosiła seniorów na poczęstunek. Wzruszeni, wszyscy dziadkowie i babcie podziękowali wnukom, przynosząc słodką niespodziankę.


  

   

   

  

  

Bóg się rodzi...

Jak co roku, spotykamy się na wspólnym, uroczystym dzieleniu się opłatkiem. Dnia 20. XII 2012r. w hollu naszej szkoły zebrała się cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi, panem Tołpa, przedstawicielem SRWWG, a także panią Grzywna.

Najpierw kl. I-III wprowadziły nas w nastrój świąteczny poprzez jasełka które przygotowały. Wzruszające sceny, piękne stroje, śpiew kolęd nawiązywały do czasów przyjścia Paja Jezusa na świat.

Następnie ksiądz pobłogosławił opłatki, wspólnie pomodliliśmy się, mateusz Klin odczytał fragment Ewangelii o Narodzeniu Pana Jezusa. I nastąpiła oczekiwana chwila wspólnego podzielenia się opłatkiem. Ze wzruszeniem i szczerością składaliśmy sobie wzajemnie życzenia. Jasełka przygotowała pani Ewa Decowska-Leja, dekoracje panie Maria Wojnar.

http://youtu.be/XLB7FCJXCxg

 







Plac zabaw

Mamy plac zabaw !!


Wiosna przyniosła radość i uśmiech na twarzy dzieciom Społecznej Szkoły Podstawowej w Wólce Grodziskiej, a wszystko to za sprawą placu zabaw, który został zamontowany na podwórku szkolnym. W skład zestawu wchodzą piaskownica sześciokątna, huśtawka wagowo-osiowa Dyzio, pojazd stacjonarny autobus, karuzela tarczowa z 3 siedziskami , zjeżdżalnia, huśtawki wahadłowe oraz ścianka wspinaczkowa. Sprzęty te zostały zakupione przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wólka Grodziska od firmy „MARPIS”.

 

Społeczna Szkoła Podstawowa w Wólce Grodziskiej